NL · EN

Watervogelbuurt

Watervogelbuurt is een buurt in de wijk Oost (Utrecht) met 2.260 inwoners en 1.167 woningen. 48% van de woningen is een koopwoning en 22% een eengezinswoning. De gemiddelde WOZ-waarde (€ 456.000) ligt 7% onder het gemeentelijk gemiddelde. Vanaf een gemiddelde postcode in de buurt liggen 388 dagelijkse voorzieningen binnen een kwartier lopen.

Buurt 03440524 · 64 postcodes · Bijgewerkt 24 oktober 2026
2.260inwoners1 januari 2025
€ 456.000gemiddelde WOZ-waardeUtrecht: € 490.000
19%groen binnen 500 mUtrecht: 22%
388voorzieningen binnen 15 minutenmediane postcode
Watervogelbuurt in UtrechtPostcodes in Watervogelbuurt gemarkeerd; de rest van Utrecht in grijs
Kaart van Utrecht met buurt Watervogelbuurt gemarkeerd

Wie er wonen.

2.260 inwoners in 1.440 huishoudens, gemiddeld 1,6 personen per huishouden; naast het gemiddelde van Utrecht.

10%
0–14 jaar
16%
15–24 jaar
47%
25–44 jaar
8%
65 jaar en ouder
63%
eenpersoonshuishoudens
14%
huishoudens met kinderen

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0)

Wonen.

De gemiddelde WOZ-waarde van een woning in Watervogelbuurt is € 456.000; in Utrecht is dat € 490.000.

1.167woningen1 januari 2025
22%eengezinswoningen78% meergezins
48%koopwoningen21% corporatiewoningen
3%gebouwd in de laatste tien jaar4% onbewoond
710 m³aardgas per woning per jaarUtrecht: 500 m³
1.820 kWhstroom per woning per jaarUtrecht: 2.140 kWh
8%aardgasvrije woningenUtrecht: 35%
20%woningen met zonnepanelenUtrecht: 27%

De WOZ-waarde is de waarde die de gemeente elk jaar voor de onroerendezaakbelasting vaststelt. Het is geen verkoopprijs. De gemiddelden hier gaan uit van de waardepeildatum 1 januari 2024.

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0)

Inkomen en werk.

Hoe de huishoudens in Watervogelbuurt zich verhouden tot de landelijke inkomensverdeling (verslagjaar 2024).

51%van de huishoudens in de landelijk laagste 40%Utrecht: 46%
18%in de landelijk hoogste 20%Utrecht: 21%
4,3%van de inwoners leeft onder de armoedegrensUtrecht: 4,0%
€ 27.000mediaan vermogen van huishoudensUtrecht: € 30.000
81,0%nettoarbeidsparticipatieUtrecht: 75,0%
72%hoogopgeleid (hbo of wo)Utrecht: 55%
17,0%van de werkenden is zelfstandigeUtrecht: 16,0%
0,4personenauto’s per huishoudenUtrecht: 0,6

Het CBS deelt alle huishoudens in Nederland in naar inkomen. In een buurt met precies de landelijke verdeling valt 40% van de huishoudens in de landelijk laagste 40% en 20% in de hoogste 20%. Inkomen zegt op zichzelf niets over hoe het is om er te wonen.

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2024: inkomen, arbeid en opleiding (CC BY 4.0)

Veiligheid.

De politie registreerde in 2025 122 misdrijven in Watervogelbuurt, 17% meer dan in 2024. Dat is 54,0 per 1.000 inwoners, tegen 73,0 in Utrecht.

Diefstal van fietsen en (snor)brommers40
Diefstal uit of vanaf auto’s17
Overige vermogensdelicten15
Vernieling en zaakbeschadiging8
Woninginbraak5
Diefstal van motorvoertuigen1
Zakkenrollerij1
Mishandeling1

Geregistreerde misdrijven laten zien wat bij de politie bekend wordt, niet hoe veilig een plek voelt. Niet elk misdrijf wordt gemeld. In centra, winkelgebieden en rond stations wonen weinig mensen maar komen veel bezoekers, waardoor het aantal per 1.000 inwoners daar hoger uitvalt. De soorten hierboven zijn een selectie; het totaal omvat alle geregistreerde misdrijven.

Bron: Politie, geregistreerde misdrijven per wijk en buurt, 2024–2025 (CC BY 4.0)

Voorzieningen in de buurt.

Gemiddelde afstand over de weg voor alle inwoners van Watervogelbuurt, een zeer sterk stedelijk gebied.

Afstand tot

Huisartsenpraktijk0,7 km
Grote supermarkt0,6 km
Kinderdagverblijf0,3 km
Basisschool0,8 km

Verder

Basisscholen binnen 3 km29,8
Leerlingen basisonderwijs (woonachtig)100
Leerlingen voortgezet onderwijs (woonachtig)70
Bedrijfsvestigingen450
Inwoners per km²8.528
Oppervlakte land27 ha

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0)

Buurten in de buurt.

De dichtstbijzijnde buurten in Utrecht.