NL · EN

Enumatil

CBS-naam: Wijk 10 Enumatil

Enumatil is een van de 18 wijken van Westerkwartier, met 320 inwoners en 133 woningen in 2 buurten. De gemiddelde WOZ-waarde van € 304.000 ligt 8% onder het gemeentelijk gemiddelde. Gemiddeld is 82% van de omgeving binnen 500 meter van een woonadres groen.

Wijk 196910 · 2 buurten · 14 postcodes · Bijgewerkt 24 oktober 2026
320inwoners1 januari 2025
€ 304.000gemiddelde WOZ-waardeWesterkwartier: € 330.000
82%groen binnen 500 mWesterkwartier: 45%
5voorzieningen binnen 15 minutenmediane postcode
Enumatil in WesterkwartierPostcodes in Enumatil gemarkeerd; de rest van Westerkwartier in grijs
Kaart van Westerkwartier met wijk Enumatil gemarkeerd

De buurten van Enumatil.

Kies een buurt voor het volledige overzicht.

BuurtInwonersWOZ-waardeKoopwoningenEengezins­woningen65 jaar en ouderGroen 500 mVoorzieningen 15 min
Bebouwde kom Enumatil250€ 287k92%98%18%77%5
Buitengebied Enumatil65€ 363k93%100%39%88%5

Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0) · © OpenStreetMap-bijdragers (ODbL)

Wonen.

De gemiddelde WOZ-waarde van een woning in Enumatil is € 304.000; in Westerkwartier is dat € 330.000.

133woningen1 januari 2025
98%eengezinswoningen2% meergezins
92%koopwoningen3% corporatiewoningen
4%gebouwd in de laatste tien jaar3% onbewoond
1.070 m³aardgas per woning per jaarWesterkwartier: 990 m³
3.180 kWhstroom per woning per jaarWesterkwartier: 2.970 kWh
7%aardgasvrije woningenWesterkwartier: 8%
64%woningen met zonnepanelenWesterkwartier: 61%

De WOZ-waarde is de waarde die de gemeente elk jaar voor de onroerendezaakbelasting vaststelt. Het is geen verkoopprijs. De gemiddelden hier gaan uit van de waardepeildatum 1 januari 2024.

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0)

Inkomen en werk.

Hoe de huishoudens in Enumatil zich verhouden tot de landelijke inkomensverdeling (verslagjaar 2024).

22%van de huishoudens in de landelijk laagste 40%Westerkwartier: 34%
17%in de landelijk hoogste 20%Westerkwartier: 21%
0,0%van de inwoners leeft onder de armoedegrensWesterkwartier: 1,6%
€ 203.000mediaan vermogen van huishoudensWesterkwartier: € 191.000
68,0%nettoarbeidsparticipatieWesterkwartier: 74,0%
24,0%van de werkenden is zelfstandigeWesterkwartier: 17,0%
1,2personenauto’s per huishoudenWesterkwartier: 1,2

Het CBS deelt alle huishoudens in Nederland in naar inkomen. In een buurt met precies de landelijke verdeling valt 40% van de huishoudens in de landelijk laagste 40% en 20% in de hoogste 20%. Inkomen zegt op zichzelf niets over hoe het is om er te wonen.

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2024: inkomen, arbeid en opleiding (CC BY 4.0)

Veiligheid.

De politie registreerde in 2025 9 misdrijven in Enumatil, 125% meer dan in 2024. Dat is 28,1 per 1.000 inwoners, tegen 19,5 in Westerkwartier.

Overige vermogensdelicten1
Vernieling en zaakbeschadiging1

Geregistreerde misdrijven laten zien wat bij de politie bekend wordt, niet hoe veilig een plek voelt. Niet elk misdrijf wordt gemeld. In centra, winkelgebieden en rond stations wonen weinig mensen maar komen veel bezoekers, waardoor het aantal per 1.000 inwoners daar hoger uitvalt. De soorten hierboven zijn een selectie; het totaal omvat alle geregistreerde misdrijven.

Bron: Politie, geregistreerde misdrijven per wijk en buurt, 2024–2025 (CC BY 4.0)

Voorzieningen in de buurt.

Gemiddelde afstand over de weg voor alle inwoners van Enumatil, een niet stedelijk gebied.

Afstand tot

Huisartsenpraktijk4,8 km
Grote supermarkt4,4 km
Kinderdagverblijf4,1 km
Basisschool3,9 km

Verder

Basisscholen binnen 3 km0,0
Leerlingen basisonderwijs (woonachtig)30
Leerlingen voortgezet onderwijs (woonachtig)20
Bedrijfsvestigingen50
Inwoners per km²98
Oppervlakte land326 ha

Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (CC BY 4.0)

Meer in Westerkwartier.

Alle wijken van Westerkwartier.